T H E A T R E:      
       
UNDER THE WHALEBACK    Roc     Hull Truck Theatre Co.  Gareth Tudor-Price
APRIL IN PARIS  Al     Northcott Theatre, Exeter  Robin Herford
A LITTLE NIGHT MUSIC   Frid     Royal National Theatre Sean Mathias
JOHNNY ON A SPOT  Reporter   Royal National Theatre Richard Eyre
MADNESS OF GEORGE III  Ramsden  Royal National Theatre Nicholas Hytner
BURNING YOUTH  Various Donmar Warehouse Peter Clapham
       

T E L E V I S I O N  includes:

     
       
THE BILL (2 eps)  Marc Winters   Talkback Thames Paul Wroblewski
HOLLYOAKS Edward Johnson Mersey TV  Craig Lines
CASUALTY Stu Richards BBC TV Craig Lines
ROME Gladiator  HBO Mikael Salomon
HEARTBEAT  Les YTV Terry Mills
SPARTACUS Crixus USA Network Robert Dornhelm
BLUE MURDER P.C. 2  Granada TV Paul Wroblewski
SILENT WITNESS D.I. Frank McArdle  BBC TV Paul Wroblewski
CELEB Harvey   Tiger Aspect Ed Bye
HOUND OF THE BASKERVILLES Selden Tiger Aspect David Atwood
NIGHT AND DAY  Malcolm United for LWT Christoph Rohl
CASUALTY  Chris Smedley  BBC  Paul Wroblewski
ARMADILLO Ash Gable BBC  Howard Davis
TRIAL AND RETRIBUTION (II & III &V)  D.I. Batchley  La Plante Productions Aisling Walsh/ Matthew Evans
SINS Nathan BBC  David Yates
HEARTBEAT Barry Roache YTV  Roger Bamford
TOUCHING EVIL Frank De Silva  United Film & TV  Bill Eagles
WONDERFUL YOU (series)  Eric   Hartswood Films  Jonas Grimmas/ Matt Lipsy
CASUALTY   Ray BBC Paul Wroblewski
WHERE THE HEART IS  Graham Shuttleworth United Broadcasting Jan Sergeant
THE GOVERNOR (series)  James Malahide  La Plante Productions Alan Dosser
THIEFTAKERS (Pilot) Davies Central TV  Colin Gregg
LAW AND DISORDER Taylor Thames John Howard Davis
FIRM FRIENDS Baz   Zenith  Sarah Harding
THE DETECTIVES Ruud  Celador  Ed Bye
HOT DOG WARS Slaney Central  Alan W Bell
ALL OR NOTHING AT ALL Terry   Carnival Andrew Grieve
YOUNG INDIANA JONES CHRONICLES Nicholas Lucasfilm Dick Maas
JEEVES & WOOSTER Porky Jup Carnival Ferdinand Fairfax
       
F I L M:      
       
A COCK AND BULL STORY   Obadiah Shandy Films Ltd   Michael Winterbottom
THE DARKEST LIGHT Ian Footprint Films/ Pathe  Simon Beaufoy/ Bille Eltringham
LEGIONNAIRE  Bruner  Legionnaire Prods Ltd  Peter MacDonald
KULL THE CONQUEROR  Dragon Legion One Korsala Productions  John Nicollella
SHOOTING FISH  Chauffeur Gruber Brothers   Steffan Schwartz
BENT Corporal Bent Productions Sean Mathias
FIRST KNIGHT  Mark  First Knight Prods.  Jerry Zucker
       
       
       
       
       
       
       
       

Copyright 2007 Paul Kynman. All rights reserved.
Revised: 04/06/07.